Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Caiz Değil Ne Demektir

Caiz Değil Ne Demektir

Sponsor Bağlantılar

Caiz Değil Nedir, Caiz Değildir Demek Ne Demek Kısaca Sözlük Anlamı ve “Caiz Değildir” Fıkıhtaki Anlamını Aşağıda Açıklayalım.

Helal ve mübah olmayan şeylere “caiz değildir” denilmektedir. Bu ifade ile haramlar kastedildiği gibi, zatı itibariyle helal olan ancak hükmen haram olan şeyler için de kullanılır. Mesela, alışveriş yapmak helaldir. Ancak cuma vaktinde kendisine cuma namazı farz olan birisinin alışveriş yapması helal değildir.
(Caiz değil) demek şu anlamlara gelmektedir maddeler halinde sıralayalım:
1- Mekruh,
2- Haram,
3- Fâsid,
4- Küfür,
5- Sahih değildir,
6- İtibar edilmez,
7- Bid’at manasına da gelir.

Birer misal verelim:
1- (Namaz kılmak için, cami resimli seccadeyi yere sermek caiz değil) demek, mekruhtur demektir. Genel olarak mekruh denilince, tahrimen mekruh anlaşılır.

2- (Alkollü içkilerin damlasını içmek caiz değil) demek, haram demektir.

3- (Yürüyerek namaz kılmak caiz değil) demek, fâsid yani namaz bozulur demektir.

4- (Allah göktedir demek caiz değildir) demek, küfür olur, yani böyle söyleyen kâfir olur demektir. (Şaka olarak da olsa, zünnar denilen papaz kuşağını bele bağlamak caiz değil) demek de böyledir. Yani zünnar kuşanan kâfir olur. Bunun gibi, (Müslüman kızın, kâfir erkekle evlenmesi caiz değil) demek, evlenirse, kâfir olur demektir.

5- (Diş çukurundaki yemek artığının altına su geçmezse gusül caiz olmaz) demek, gusül sahih olmaz, geçerli olmaz demektir.

6- (Müctehid olmayanın, âyet-i kerimeden ve hadis-i şeriflerden mana çıkararak, kendi anladığına göre hareket etmesi caiz değil) demek, muteber değildir, hiç kıymeti yoktur demektir.

7- (Sakalı bir tutamdan kısa yapmak caiz değil) demek, bid’at olur demektir. Bid’at ise haramdır. Çünkü sünneti değiştirmiş oluyor.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Caiz Ne Demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: asenat ismi dinimı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top