Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Sahur yemeğinin dindeki yeri ve önemi nedir ?

Sahur yemeğinin dindeki yeri ve önemi nedir ?

Sponsor Bağlantılar

Sahurda yemek yemeğin dindeki yeri ve önemi nedir ?
Cevap

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 20).

Hz. Peygamber (s.a.s.), hadislerinde sahur yemeğinin “bereket” (Buhârî, Savm, 20) ve “mübarek gıda” olduğunu (Ebû Dâvûd, Savm, 16) ayrıca sahur yemeğinin, Müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Hz. Peygamber (s.a.s.)’in sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâiü’s-sanâî, Beyrût 1997, II, 632).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişler; hadislerdeki “maddi bereketi”, Allah’ın sonsuz cömertliği ile sahura kalkanlara mükâfat olarak verdiği rızık genişliği ve malda bereket ihsan etmesi; “manevi bereketi” de ecir ve sevap vermesi olarak anlamışlardır. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur ihmal edilmemelidir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Uzman bir doktorun oruç tutmamasını önerdiği kimse ne yapmalıdır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. 25.Kare Subliminal mesaj korunma.mp4

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top