Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Namazda Kamet Nasıl Getirilir

Namazda Kamet Nasıl Getirilir

Sponsor Bağlantılar

Namazda kamet nasıl yapılır?
Namazda kamet getirmek  hakkında bilgiler.

Öncelikle kamet nedir ve  kametin hükmü hakkında kısaca bilgi verdik.

Kamet Nedir?
Namazların farzlarını kılmaya başlarken okunan ezan sözlerinden ibarettir. Ezan vaktin başlangıcında okunur; ikamet ise farza durulacağı zaman getirilir.

Kamet getirmenin hükmü nedir?

Beş vakit namaz ile Cuma namazı için ezan ve kamet getirilmesi, ayrıca Cemaatle kılınacak kaza namazları için de, ezan ve kamet okunması sünnettir. Kamet vacip değildir. Kendi evlerinde tek başına namaz kılan erkekler için, ezan ve kamet müstehabdır. Kadınların ise, ezan ve kamet getirmeleri gerekmez.

Namaz için Kamet getirmek

Namaz için seslenmek, kamet getirmek, ifa ve eda etmek. Aslı “ikâmet” olup, türkçede “i” siz kullanılır. Bir terim olarak, farz namazlardan önce, tek başına namaz kılacak olan kimsenin cemaatle kılınacak farz namazdan önce ise müezzinin okuduğu ezan benzeri sözlerdir.
Sünnete uygun olarak kâmet şu kelimelerden ibarettir.
“Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber. Eşhüde en la ilâhe illallah. Eşhüde en la ilâhe illallah. Eşhedü enne Muhammeden Rasululullah. Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah. Hayye alessalah, hayye alessalah. Hayye alel-felâh. Hayye alel-felah. Kad kâmeti’s-sâlatu Kad kameti’s-salah. Allahü ekber, Allahü ekber, La ilâhe illallah.”

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kaza Namazı Borcu Olan Teravih Namazı Kılabilir Mi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: kamet nasıl getirilir, gamet nasıl getirilir, namazda kamet nasıl getirilir, namazda gamet nasıl yapılır, namazda gamet nasıl getirilir, gamet nasıl konur, namazda kamet getirmek, namazda gamet, NAMAZ İÇİN OKUNAN ES GAMET TÜRKÇESİ NEDİR

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top