Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Medd-i Lazım ne demektir

Medd-i Lazım ne demektir

Sponsor Bağlantılar

Tecvidli Kuran öğreniyorum Medd-i Lâzım
Kısa bir açıklama; Sevgili kardeşler tecvit öğrenirken biraz kafanız karışa bilir, sabrederek, mücadele ederek Allah’ın izniyle kısa bir zamanda öğrene bilirsiniz. Allah tüm kuran ve sünnet yolunda olan kardeşlerime başarılar ihsan eylesin.
Medd-i Lazım Nedir Örneklerle Açıklama
MEDD-İ LÂZIM’ı Dört elif miktarı uzatmak vaciptir.
Tanımı: Harfi medden sonra sebebi medden “SÜKUN’u lazım “ gelirse , o zaman meddi lazım olur.Peki SÜKUN’U LAZIM ne demektir? Kur’an-i Kerim’i okurken ister duralım veya isterse geçelim, her iki durumda da var olan “SÜKUN’a “ SÜKUN’u lazım denir. Bunu örneklendirelim ;
medd-i lazim ne demektir
Arkadaşlar iki tane kelime yazdık. İçlerinde Hurufu mukattaa da olan bu harf ve kelimeleri okurken, sanki uzun yazılmış gibi okuyoruz. (Yasin diye okunan ilk kelime kısa yazıldığında, nasıl yazıldığını, ok işaretlerinden sonra açıkça görüyorsunuz.

“ Fatiha” örneği de bunun gibi. Bu durumda, harfi medden sonra gelen SÜKUN’e dikkat edelim. Ok işareti ile gösterdiğimiz harfi meddir. Yani uzatma harfleridir. Yine ondan hemen sonra gelen ve ok ile gösterdiğimiz ise “ SÜKUN’u lazımdır” Kısaca harfi medden sonra sebebi medden SÜKUN’u lazım gelmiştir. Yani şunu demek istiyoruz: BAKIN HARFİ MEDDEN sonra CEZİMLİ bir harf gelmiştir.Bu cezzimi kaldırmamız mümkün değildir. Siz Kuran okurken ister durun isterseniz durmayın, bu cezzimi okumak zorundasınız. İşte böyle SÜKUN’e “LAZIM SÜKUN ” diyoruz.
Tecvid Kuralı Medd-i Lazım Ne Demektir Videolu Anlatım?

Meddi Lazımı Dört Başlıkta İnceleyeceğiz
1) Meddi Lazım Kelime-i Musakkale: Arkadaşlar buradaki harfi medd ve sebebi medd (SÜKUN’u lazım) aynı kelimede meydana geldiği için ve de ŞEDDELİ olduğundan bu ismi almıştır. Zaten dört bölümde de harfi medden sonra sebebi medden cezzimli bir harf gelmekte. Kısaca harfi medd ve sebebi medd aynı kelimede meydana geldiği için bu ismi almıştır. Bunu örneklendirelim:
Meddi Lazım Kelime-i Musakkale
Kardeşler, bu örneklere bakalım, burada kırmızı renkte yazıp parantez içine aldığımız bölüm Kur’an-i Kerim’de ki yazılı hali. Parantez içine almadığımız bölüm ise, size “ SÜKUN’u lazımı “ açık olarak gösterelim diye yazdık( mavi renkli ve cezzimli olan LAM ve KAF harfine dikkat edin) Çift çizgi ile çizdiğimiz harfi medleri sanıyorum hemen gördünüz. Dikkat edelim şimdi; Parantez içine aldığımız kelime de harfi medden sonra ne gelmiş ? ŞEDDELİ BİR harfin geldiğini açık olarak görülüyor. Peki bu ne anlama geliyor? Söyleyelim: Harfi medden sonra ŞEDDELİ bir harf geldiği için ve bu da aynı kelimede bulunduğu için diyoruz ki burada MEDDİ LAZIM KELİMEİ MUSAKKALE VAR ve dört elif miktarı uzatmakta vaciptir. Bir kez daha belirteyim. Altlarını tek çizgi ile çizdiğim(Mavi tek çizgi) yerler ise şeddeli harfin açık yazılışını göstermek içindir. Zaten arka arkaya gelen bu iki harf görülüyor. Birincisi cezzimli ikincisi harekeli olan bu iki harf,yazı kurallarına göre birleştirilmiş ve başına da şedde konmuştur.

2) Meddi Lazım Kelime-i Muhaffefe: Bu bölümde de harfi medd ve sebebi medd yine aynı kelimede cereyan ediyor. Ne var ki burada harfi medden sonra gelen SÜKUN, a şıkkında olduğu gibi şeddeli değil de CEZZİMLİ gelmiştir. Bir kez daha diyelim; Harfi medden sonra sebebi medden cezzimli bir harf gelmiş ve de aynı kelimede bulunmuş oluyor.Bu durumda burada ki tecvidin adı Meddi lazım kelimei MUHAFFEFE (cezzimli) olur. Bunu örneklendirelim:
Meddi Lazım Kelime-i Muhaffefe
Kardeşler, burada ki harfi medd, baştaki elifin üstünde olan ve adına “ mukadder = takdir edilmiş ”

dediğimiz eliftir ve biz onu size, okunan elifin üstünde kırmızı ile gösterdik. Ondan sonra gelen mavi yazılı lam hafinin üstünde ki SÜKUN’da lazım SÜKUN’dur. Bu tecvidden Kurani Kerimde sadece iki yerde( Yunu suresi 59 ve 91. ayetlerinde) bulunmaktadır. Tekrar edelim: Harfi medden sonra sebebi medden lazım SÜKUN ( buradaki cezzimli) gelmiş ve ikisi de bir kelimede cereyan ettiği için Meddi lazım Kelimei Muhaffefe olmuştur.

3) Meddi Lazım Harfi Musakkele: Arkadaşlar yukarıdaki iki şıkkı aynen tekrar etmek durumundayız. Çünkü yukardaki KELİMELERDE geçen kural bu kez de HARFLERDE meydana gelecek. Tanım yine aynı: Harfi Medden sonra sebebi medden SÜKUN’u lazım gelirse meddi lazım harfi musakkele olur. Yani harfi medden sonra ŞEDDELİ HARF gelir.
Örneklerle görelim:
Meddi Lazım Harfi Musakkele
Kardeşler, Kur’ani Kerimde hurufu mukatta dediğimiz bu örnekleri görmemiz mümkün. Fakat biz bunu okurken uzun yazıldığı gibi okuruz. Bakın bu iki kelimeyi hem cezzimli haliyle ve hem de şeddeli haliyle yazdım ki olayı net görelim. Ama biz bunu okurken ŞEDDELİ İMİŞ gibi okuduğumuz için bu tecvide Meddi Lazım Harfi Musakkale deriz. Musakkele demek şeddeli demektir. Mavi ile yazılmış ve arka arkaya gelmiş iki “ mim ” harfi görüyorsunuz. Tecvid kaidesi kuralınca bu iki MİM harfi tek olarak yazılır ve başına da ŞEDDE konur. Bu olay harf üzerinde olduğu içinde Meddi lazım Harfi Musakkele adını alır. Kırmızı olarak yazdığım son bölümde ise MİM HARFİ ÜZERİNDE Kİ ŞEDDEYİ açık olarak görüyorsunuz.

4) Meddi Lazım Harfi Muhaffefe: Bu son şıkta da yine harfi medden sonra sebebi medden SÜKUN gelir ve de bu olay kelimede değil harfte cereyan ettiği için harfi muhaffefe adını alır. Bunu Örneklendirelim:
Meddi Lazım Harfi Muhaffefe
Kardeşler bakın tek olarak Kurani Kerimde gördüğümüz bu harfler okunurken açık bir şekilde yazdıklarımız gibi okunur. Bu olayda harfi medden sonra gelen SÜKUN ( yani cezzim )sadece harfte gerçekleştiği için bu tecvide de Meddi lazım Harfi Muhaffefe diyoruz. Sevgili kardeşlerim böylece en zor tecvid kuralından birini bitirmiş oluyoruz, elhamdulillah, veşşukrulillah .
Şimdi de birkaç ayetten örnekler verelim:
Medd-i Lazım Örnekleri

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ağız Yaraları, Aft Nasıl İyileşir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: meddi lazım, meddi lazım nedir, meddi lazım örnekleri, meddi lazım kısaca, meddi lazıma örnekler, meddi lazım öğeleri, meddi lazım örnekler, meddi lazım nasıl olur, Meddi lazım ne demek

Bir yorum

  1. teşekkürler

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top