Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Kuranda İsmi Geçen Tek Sahabe Zeyd midir

Kuranda İsmi Geçen Tek Sahabe Zeyd midir

Sponsor Bağlantılar

Hz. Zeyd, Kuran’da ismi geçen tek sahabi midir? Hz. Zeyd’in Kuranı Kerim de isminin geçmesinin nedeni nedir kısaca açıklar mısınız?

Kuran’da bazı sahabelere işaret vardır, ancak ismi geçen sahabi Hz. Zeyd’dir:

“… Zeyd, o kadından alakasını kesince biz onu sana zevce (eş) yaptık ki, müminlere evlatlıklarının kendilerinden alakalarını kestikleri (boşadıkları) zevcelerini almakta bir müşkülat olmasın. Allah’ın emri yerine gelecektir” (el-Ahzab, 38/37) ayetinde hem Hz. Zeyd’in ismi geçmekte hem de bunun hikmeti açıklanmaktadır.

Hz. Zeyd Peygamberimizin azatlı kölesidir ve İslamı kabul eden ilk sahabelerdendir. Peygamberimiz onu evlatlığı olduğunu ilan etmişti ve toplumda herkes onu Peygamberimizin oğlu olarak görmekteydi. Ancak daha sonra gelen bu ayet ile bu yasaklanmış ve bundan sonra Zeyd kendi babasının ismiyle çağrılmıştır.

Böyle önemli bir konuda olayın yanlış anlaşılmaması ve Hz. Zeyd’in boşadığı Hz. Zeyneb’in Peygamber Efendimizle evlenmesinin bir sakıncasının bulunmadığının belirtilmesi için, ismin açıkça belli olması gerekliydi. Yoksa farklı yorumlara neden olabilirdi. İşte Hz. Zeyd’in boşadığı kadınla Peygamber Efendimizin evlenmesinin helal olduğunun açıkça belli olması için Hz. Zeydi’in ismi de açıkça geçmiştir.

Sorularla İslamiyet

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kureyşin İslama Düşman Olmasının Sebepleri Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: kuran da gecen tek sahibe

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top