Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Kuran’da Hz. Muhammed’in Duaları Nelerdir ?

Kuran’da Hz. Muhammed’in Duaları Nelerdir ?

Sponsor Bağlantılar

Kuran’da Hz. Muhammed’in Duaları Nelerdir ?
Kur’an’dan ve Hz. Peygamberden Dua Örnekleri
Kuran’da Hz Muhammed (sav)’in Duaları

Kuran’da “Şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin” (Kalem Suresi, 4) ayetiyle tanıtılan son peygamber Hz. Muhammed (sav), gecenin bir bölümünü dua, zikir ve ibadetle geçiriyordu. Bir ayette bundan şöyle söz edilir:

Gerçekten Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden biraz eksiğinde, yarısında ve üçte birinde kalktığını bilir; seninle birlikte olanlardan bir topluluğun da. Geceyi ve gündüzü Allah takdir eder. Sizin bunu sayamıyacağınızı bildi, böylece tevbenizi kabul etti… (Müzemmil Suresi, 20)

Kuran’da Hz. Muhammed’in müminlere karşı ne kadar düşkün ve şefkatli olduğu anlatılır ve onlar için bağışlanma dilemesi emredilir:

Allah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Al-i İmran Suresi, 159)

Kuran’da daha birçok ayette Peygamberimiz (sav)’in dualarından bahsedilmektedir. Dualarda Allah’ı sıfatları ile birlikte anmanın en güzel örneklerini Hz. Muhammed’in dualarında görebiliriz. Bunlardan bir tanesi şöyledir:
De ki: “Ey mülkün sahibi Allah’ım, dilediğine mülkü verirsin ve dilediğinden mülkü çekip-alırsın, dilediğini aziz kılar, dilediğini alçaltırsın; hayır Senin elindedir. Gerçekten Sen, herşeye güç yetirensin.” (Al-i İmran Suresi, 26)

Tüm peygamberler gibi Hz. Muhammed de gönderildiği kavmin ileri gelenleri tarafından tehdit edilmiş ve zaman zaman şeytanın olumsuz telkinleri ile karşı karşıya kalmıştır. Böyle durumlarda Peygamberimiz (sav) Allah’a üzerindeki sıkıntıyı kaldırması için şöyle yalvarmıştır:

Ve de ki: “Rabbim şeytanın kışkırtmalarından sana sığınırım. Ve onların benim yanımda bulunmalarından da Sana sığınırım Rabbim.” (Müminun Suresi, 97-98)

Müminun Suresi’nin son ayetinde ise Peygamberimiz (sav)’in bir duası şöyle aktarılır:

Ve de ki: “Rabbim bağışla ve merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.” (Müminun Suresi, 118)

Kurandan dualar

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hangi Kutsal Kitap Hangi Peygambere Gönderildi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hz muhammedin duaları, kurandan ve peygamberimizden dua örnekleri, hz muhammedin koruma duası, kurandan ve hazreti muHAMMEDİN SÖZLERİNDEN DUA ÖRNEKLERİ, kurandan hz muhammdın dualar, kuranda hz muhammedin dua örnekleri, kurana ve hz muhamet sözlerinden dua örnekleri kisaca, hz muhammedin duaları diyanet, kuran ve hz muhammed gözlerine dua

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top