Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Kuranda Cemaat Terbiyesi İle İlgili Ayetler

Kuranda Cemaat Terbiyesi İle İlgili Ayetler

Sponsor Bağlantılar

Kuranda Topluluk Terbiyesi İle İlgili Ayetler

Müminler, ancak Allah’a ve Resûlüne gönülden inanmış kimselerdir. Onlar, o Peygamber ile ortak bir iş üzerindeyken ondan izin istemedikçe bırakıp gitmezler. (Resûlüm!) Şu senden izin isteyenler, hakikaten Allah’a ve Resûlüne iman etmiş kimselerdir. Öyle ise, bazı işleri için senden izin istediklerinde, sen de onlardan dilediğine izin ver; onlar için Allah’tan bağış dile; Allah mağfiret edicidir, merhametlidir. (24/62)

(Ey müminler!) Peygamber’i, kendi aranızda birbirinizi çağırır gibi çağırmayın. İçinizden, birini siper edinerek sıvışıp gidenleri muhakkak ki Allah bilmektedir. Bu sebeple, onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belâ gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar. (24/63)

Bilmiş olun ki, göklerde ve yerde ne varsa Allah’ındır. O, sizin ne yolda olduğunuzu iyi bilir. İnsanlar O’nun huzuruna döndürüldükleri gün yapmış olduklarını onlara hemen bildirir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. (24/64)

(Önce) en yakın akrabanı uyar. (26/214)

Sana uyan müminlere (merhamet) kanadını indir. (26/215)

Şayet sana karşı gelirlerse de ki: Ben sizin yaptıklarınızdan muhakkak ki uzağım. (26/216)

Sen O mutlak galip ve engin merhamet sahibine güvenip dayan. (26/217)

Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir. (31/19)

Yine onlar, Rablerinin davetine icabet ederler ve namazı kılarlar. Onların işleri, aralarında danışma iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan da harcarlar. (42/38)

Ey iman edenler! Size “Meclislerde yer açın” denilince yer açın ki Allah da size genişlik versin. Size “Kalkın” denilince de kalkın ki Allah sizden inananları ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle yükseltsin. Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (58/11)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Seher Vakti Saati Ne Zaman Başlar Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: cemaatle ilgili ayetler

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top