Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / İmanın şartları Kaza ve Kadere İman

İmanın şartları Kaza ve Kadere İman

Sponsor Bağlantılar

İmanın şartlarından Altıncısı olan “Kaza ve Kadere İman” olmadan gerçek iman etmiş olmayız.Diğer iman şartlarını da Kabul etmeden gerçek iman etmiş olmayız.

imanın şartları kaza ve kadere inanmak 

İmanın şartlarından biride hayırın ve Şerrin Allah’u alemden geldiğine iman etmektir. Allah’u alem her şeyi bilendir. Bu nedenle her kazada ve her olayda Allah’ın bilgisi dahilinde gerçekleşmiş olduğundan bunun kesinlikle Allah’u alemden geldiğine bütün kalbi ile iman etmek yaratmış olduğu kulları için en hayırlı olanıdır.

Kadere imanın geçerli olabilmesi için şu dört şeye mutlaka inanılması gerekir:

  1. Allah’ın ezeli ve kadim ilmine iman etmek. Allah (c.c) ezeli ve kadim olan ilmiyle ne olacağını bildi ve bu ezeli ilmiyle bildiği şeyleri yazdı.
  2. Allah’ın olmasını dilediği şeyin mutlaka olacağına, olmamasını dilediği şeyin mutlaka olmayacağına gökte ve yerde meydana gelen bütün hareketlerin ve sessizliklerin Allah’ın izniyle olduğuna iman etmek.
  3.  Allah’ın bütün mahlukatı yarattığına ve kainatın içindeki her şeyin Allah’ın yaratmasıyla ve takdiriyle meydana geldiğine iman etmek.
  4. Hayır ve şer ancak Allah’ın takdiri iledir. Dolayısıyla kendisine isabet eden şerrin başkasına isabet edebileceği halde kendisine isabet ettiğini zannetmemek, kendisine isabet eden hayrın bir tesadüf sonucu kendisine isabet ettiğine inanmamak.

Allah (c.c) kader hakkında şöyle buyuruyor:

“Şüphesiz ki Biz, her şeyi (önceden tespit edilmiş) bir kaderle yarattık.” [Kamer: 49]

Her şey Allah’ın takdiri iledir. İnsanların yaptığı işleri de Allah yaratır. Yalnız insanlar yaptıkları işleri kendileri yapmış olmaları sebebiyle yaptıklarından sorumlu tutulurlar. Çünkü Allah her insana iyiyi kötüden ayırabilme kabiliyeti vermiş ve hayrı emredip şerri yasaklamıştır.

Allah (c.c) kıyamete kadar olacak her şeyi ve bütün insanların yapacakları şeyleri Levhi’l mahfuzda yazdı. Allah için zaman kavramı olmadığı için bütün bunları ilmiyle yazdı. İnsanları yaptıkları amellerde zorlamadı. Allah’ın (c.c) bütün bunları yazması ezeli ilminden dolayıdır.

Buraya kadar Mümin ve Müslüman olabilmek için ne gibi şartların gerekli olduğunu öğrendik. Şimdi de imanımızı koruyabilmek için ne yapmamız gerektiğini inceleyelim.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan imanın şartları Allah'a inanmak Kısaca Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top