Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Hanefi Mezhebi’ne Göre Gusül (boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Hanefi Mezhebi’ne Göre Gusül (boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Sponsor Bağlantılar

Hanefi Mezhebi’ne Göre Gusül (boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Hanefi Mezhebi’ne göre gusül (boy) abdesti nasıl alınır; diğer mezheplerden farkı var mıdır?

Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

1 – Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

2 – Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şafi Mezhebinde gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? (Şafi Mezhebi) Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır, hanefi mezhebi gusül abdesti nasıl alınır, gusül abdesti nasıl alınırhanifi mesebine göre, gusül abdesti ve hanefi, hanefi mezhebine göre abdest nasıl alınır, hanefide gusül nasıl, hanefilerde gusül abdesti nasıl alınır, hanefilere göre gusül abdesti nasıl alınır, HANİFİ MEZHEBİ VE BOY ABDESTİ

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top