Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Bal arısı ile eşek arısı arasındaki fark

Bal arısı ile eşek arısı arasındaki fark

Sponsor Bağlantılar

Bal arısı ve yaban arısı arasında ne fark vardır?

Bal arısı hayatımızın vaz geçilmez bir yiyeceğini bizlere hazırlarlar.Yüce Allah onlara öyle özellikler vermiş ki İnsan şaşırıyor.
Bal arısı hakkında çok kısa da olsa özelliklerini şöyle özetleyelim:

Bal arısı sokması sırasında verdiği salgı asi-diktir. Bu nedenle de acı hissi sodyum bikarbonat veya amonyakla dindirilebilir. Bir eşek arısı soktuğunda ise hissedilen acı aynı olmasına karşın bu sokma sırasındaki salgı baziktir ve bir asit içeren sirkeyle dindirilebilir.
Arıların sokmaları sırasındaki acıyı dindirmek asit ile bazın nötrleşme tepkimeleri sayesinde olur.

Nötrleşme tepkimeler’inin genel özelliği asitlerle bazların özelliklerini kaybedip tuz ve su oluşturmasıdır.

BAL ARILARI: UYANDIRIR

Bir işçi arı, gidip de ön ayaklarıyla, bir diğer işçi arıyı sarsmaya başlarsa; bunun anlamı şudur: “Hey, uyan da işbaşı yap arkadaş!” Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nden T. Seeley ve arkadaşları, yıllardır gözlemledikleri bu davranışın anlamını, yeni kavraya bildiler.

PUSULAYA SAHİP

Uzun zamandan beri bilim adamları, bal arılarının, kovan ve besinlerini bulmalarında, onlara yol gösteren bir manyetik gidiş-gelişin olduğunu tahmin ediyorlardı.

TOZLAŞMA: BAL ARISIZ OLMAZ

Tozlaşmada, bal arılarının paylarının, % 80- % 90’a kadar çıkması nedeniyle, vazgeçilmez bir yere sahiptirler.

Meyve ağaçlarının çiçek açtıkları bir zamanda, bir armut ağacından, eşit miktarda çiçek ihtiva eden iki dal seçilir.Dalların bir tanesi, arıların konmasını engellemek için ince bir tül ile örtülür, diğeri serbest bırakılır. Arıların, çiçeklerine serbestçe konabildiği armut dalında, 33 armut yetiştiği halde, tül ile örtülü dalda, bir tek armut bile yetişmediği görülmüştür.

PETEK ÜRETİMİ: MÜHENDİSLİK HARİKASI

Balmumunu, çeneleri ile yoğuran arılar, bu hamurdan, birbirine bitişik altıgen gözlerden oluşan; sırt sırta vermiş iki yüzeyli, dikey petekler yaparlar. Sonuçta, olağanüstü sağlamlıkta bir yapı çıkar. Gözlerin duvarlarının kalınlığı, bir milimetrenin onda birinden az olsa da petek, kendi ağırlığının yüzlerce katı ağırlıkta; larva, pupa, çiçek tozu ve bal yükünü taşıyabilir.

Petekler, kovanın tamamen ışıksız ortamında, birbirine paralel olarak ve aralarında, bir arının genişliğinin iki katı boşluklar kalacak biçimde yapılır. Arılaroptimum biçimde, paralel yapıyı oluştururken; manyetik alanı algılama yeteneklerinden yararlanırlar. Kovanın çevresinde, güçlü bir manyetik alan oluşturulduğunda; peteklerin düzenli yapısının bozulduğu gözlenmiştir.

Bal Arsı ile Eşek arısı arasındaki fark

Eşek Arısı

Yaban arısı (eşek arısı) yaban arısı bal yapmayan arıdır. Aynı zamanda iğnesi zehirli olan yaban arısı, soktuğu zaman alerjik reaksiyonlar oluşur. Birçok yaban arısının iğnesi zehirlidir. Her iki arı türünün aynı zamanda birçok ortak özellikleri vardır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Adak Nedir? Adak Hakkında Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: bal arısı ve eşek arısı arasındaki farklar, bal arısı ile eşek arısı arasındaki fark, eşek arısı asidik mi bazik mi, arı salgıları asit mui, arilarda asit baz mı, esek arisi asit mi baz mi, balarısı eşek arısı, balarusi ve esek arusi ph, ARI NIN İĞNESİNDE ASİT

Bir yorum

  1. Teşekkürler bilgiler için.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top