Buradasınız: Anasayfa / Sahabeler ve İslam Alimleri / Osman bin affan kısaca hayatı

Osman bin affan kısaca hayatı

Sponsor Bağlantılar

Osman bin Affân Hayatı Hakkında Özet Bilgi

İslam’a ilk girenlerdendir. Peygamberin damadıdır.
Hz. Ömer’den sonra Halife oldu. 12 yıl halifelik yapıt.
Kuran okurken şehid edilmiştir.

Dört Büyük Halife’den üçüncüsü olan sahabi ayrıca cennetle müjdelelen on sahabeden biridir. 644 yılından 656’daki öldürülmesine kadar, 12 yıl boyunca, halifelik yapmıştır; Dört Büyük Halife’den en uzun süre halifelik yapan odur.
Şiâ’da halifeliği kabul edilmeyen sahabedendir; zîrâ Şiî inancına göre hüküm sürmesi gereken ilk halife Ali’dir. Ümeyyeoğullarından olan Osman’ın künyesi Ebû Abdullahtır. Bunun dışında Ebu Leyla olarak anıldığı da olurdu.
Aynı zamanda İslam peygamberi Muhammed’in de damadı olmuştur. Muhammed’in önce Rukiyye isimli kızıyla evlenmiştir. Daha sonra Rukiyye’nin vefat etmesiyle Muhammed’in bir başka kızı Ümmü Gülsüm ile evlenmiştir. Ümmü Gülsüm de kendisinden önce vefat etmiştir. Peygamberin iki kez damadı olması, iki kızıyla evlenmiş olması hasebiyle Zi’n-Nureyn yani “iki nur sahibi” olarak da anılır.

Ebu Bekir’in yakın arkadaşlarından olan Osman İslam’a inanan ilk kişilerdendir. Bedir dışındaki savaşlara katıldı. 644’de halife oldu. Sebe taraftarları evini kuşattı; oruçluyken, Kuran okurken öldürüldü (656). Cenazesini Zübeyr kaldırdı, Bâkî mezarlığına gömüldü. Osman zengindi, vahiy kâtibiydi. Kuran’ı çoğaltmıştır. Lâkabı Nâşîr-ûl Kuran’dı. 146 hadis rivâyet etmiştir.

Alıntı

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan hz ömer b hattab hayatı Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: halife osman bin affan özelliğini anlatan kısa hikaye, halife osman hayatı kısaca, osman bin affan kısaca hayatı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top