Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Vatandaş olarak haklarımız nelerdir

Vatandaş olarak haklarımız nelerdir

Sponsor Bağlantılar

Vatandaş olarak haklarımız nelerdir kısaca yazar mısınız?
İnsanların barındıkları toplumda bir takım hakları vardır. Bu hakları kısaca yazdık;Sosyal hakları; eğitim ve öğrenim, sağlık, çevre, konut hakkı, ailenin korunması, sporun desteklenmesi, gençliğin korunması, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması.
Siyasal hakları; Seçme ve seçilme hakkı, vatandaş olma hakkı, kamu hizmetine girme hakkı, dilekçe hakkı başlıca siyasal haklardır.
Ekonomik hakları; devlet güçsüzleri, güçlüler karşısında korumak gerçek eşitliği ve toplumsal dengeyi sağlamak amacıyla vatandaşlara ekonomik haklar tanımıştır. Çalışma hakkı, tüketici haklarıdır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: vatandaş olarak haklarımız nelerdir, vatandaş olarak haklarımız, vatandaş olarak haklarımız nelerdir kısaca, vatandaşlık olarak haklarımız nelerdir, vatandaşlık haklarımız nelerdir, vatandaşlık haklarımız nelerdir maddeler halinde, vatandaş olarak haklarımız nelerdir?, vatandaş olarak haklarımız nelerdir maddeler halinde, vatandaş haklarımız nelerdir

12 yorum

 1. Vatandaşlık Haklarımız Nelerdir

 2. Sizlere şu cevabı yazmanızı tavsiye ederim. Başka şeyler yamaya gerek yok olduğunu düşünüyorum saygılarımı sunarım :)
  Vatandaşlık Hak ve Görevleri Nelerdir?
  a-Seçme ve seçilme hakkı.
  b-Kanunlara uymak
  c-Vergi vermek.
  d-Askerlik yapmak.
  1.Seçme ve seçilme hakkı : Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlâklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz.18 yaşını dolduranlar seçime katılabilirler.Sadece er ve erbaşlar ile askerî öğrenciler ve hükümlüler oy kullanamazlar.
  2.Kanunlara uymak : Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının sağlanabilmesi için bu şarttır.
  3.Vergi vermek : Vergi devletin vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, gelirine göre vatandaşından aldığı belirli bir miktar paradır. Daha iyi şartlarda yaşamak, daha iyi hizmetlerle karşılaşabilmek istiyorsak vergimizi düzenli olarak vermek zorundayız.
  4.Askerlik yapmak : Devletin varlığını devam ettirebilmesi için, kendisine yönelik tehlikelere karşı hazır olabilmesi için ordu oluşturulur.Biz de zamanı geldiğinde ordumuza faydalı olabilmek için temel bilgileri askerlik bilgilerini öğrenmeliyiz. 20 yaşını dolduran her Türk erkeği askerlik yapar.

  Hepsi bu kadar başka söze gerek yokkkkk.

 3. Ahmet Alpkonlar

  Ben 4 e gidiyorum ve 12 yaşındayım sitenizi çok beğendim

 4. Sesizlik! yazmayı bırakın artık . Şurada ödev yazacağıma sizn yazdıklarınızı okuyorum.Güzel aa yazdıklarınızı anlamadım.

 5. Çok saol ödevim vardı bunu yazdım öğretmenimden 10 puan aldım…

 6. ya hak diyoruz hak ,hak 3. sınıfım hiç bir şekilde bulamıyorum herkes görevleri yazmış ya!

 7. ne işe yaramaz çok işe yarar senin gibileri ülkeden kovmak lazım

 8. adam gibi şeyler yazın adam size ne yapmış siz abuk sabuk şeyler yazıyosunuz

 9. Bence sizin dedikleriniz degil secimlere katilma secme ve secilme vb.

 10. a-Seçme ve seçilme hakkı.
  b-Kanunlara uymak
  c-Vergi vermek.
  d-Askerlik yapmak.
  1.Seçme ve seçilme hakkı
  2.Kanunlara uymak
  3.Vergi vermek
  4.Askerlik yapmak

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top