Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Türkiyenin dağları oluşumları dağılışı ve insan hayatına etkileri nelerdir

Türkiyenin dağları oluşumları dağılışı ve insan hayatına etkileri nelerdir

Sponsor Bağlantılar

Türkiye’nin dağları oluşumları dağılışı ve insan hayatına etkileri nelerdir kısaca anlata bilir misiniz?
Ülkemizde dağların oluşum süreçlerini, hangi sebeplerden dolayı dağılmışlardır gibi ve insanlar üzerinde ne tür etkileri olmuştur kısaca açıklamaya çalıştık umarız işinize yarayan bilgilere ulaşmış olmuşsunuzdur.
Dağların oluşumları dağılışı;
*Kıvrılma;
Akarsular, rüzgârlar ve buzullar gibi dış kuvvetlerin aşındırdığı maddeler, yer kabuğunun büyük çukurluklarında biriktirilir. Bu çukurluklara jeosenklinal adı verilir.

Jeosenklinallerde biriktirilen tortul maddeler, çeşitli yan basınçlara uğrarlarsa kıvrılarak deniz yüzeyine çıkarlar. Böylece yeryüzünün büyük kıvrım dağları oluşmuş olur. Kıvrılma sonucunda yüksekte kalan kesimlere antiklinal, alçakta kalan kesimlere de senklinal denir.
Avrupa’da Alpler, Asya’da Himalayalar, Türkiye’de Toros ve Kuzey Anadolu Dağları bu tür hareketlerle meydana gelmişlerdir.
*Kırılma; Yer kabuğunun eskiden beri kara haline geçmiş, katılaşmış kısımları, yan basınçlara uğradığı zaman bükülüp katlanamazlar. Bu nedenle, bu gibi yerlerde kıvrılmalar yerine kırıklar meydana gelir. Kırıkların iki yanındaki kısım birbirine göre yer değiştirirse, bu özellikteki kırığa fay denir. Kırılma sonucunda yüksekte kalan kesimlere horst, alçakta kalan kesimlere de graben denir.

Dağların insan hayatına etkileri; Yükselti, iklim ve ekonomik özelliklerine göre tercih edilebilen alanlar olabilir. Genelde yerleşme için elverişsiz nüfusun seyrek olduğu yerlerdir.Yükselti değerlerine göre kışın kar yağışları ve buzullaşma görülebilir. Bu da önemli bir tatlı su kaynağı oluşturur.

Dağlar yüksek ve engebeli yapısıyla tarıma elverişli arazilerin az olduğu, gerek eğimli ve sarp yer şekilleri gerekse aşırı kar yağışları ile ulaşımın zor olduğu, geçim kaynaklarının az olması nedeni ile de nüfus ve yerleşmelerin seyrek olduğu alanlardır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiket: türkiyenin dağları oluşumları dağılışı ve insan hayatına etkileri, Türkiyenin dağları oluşumları ve insan hayatına etkileri, türkiyenin dağları insanlar uzerindeki etkileri, türkiyenin dagları ve insana etkisi, türkiyenin dağlarının oluşumları dağılımı ve insan hayatına etkilei, türkiyenin dagları ve olusumlarının insan hayatındaki etkileri, türkiyenin dagları ve olusumlarını dagılış ve insan hayatındaki etkileri, turkiyenin daglari ve insan hayatina etkileri, turkiyenin dagları olusumu dagılısı ve insan hayatının etkileri

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top