Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Hz Muhammed çocuk sevgisi hakkında kompozisyon

Hz Muhammed çocuk sevgisi hakkında kompozisyon

Sponsor Bağlantılar

Hz Muhammed çocuk sevgisi hakkında kompozisyon yazar mısınız?
Peygamber efendimiz (sav) insanlara en güzel ahlak olarak gönderildi. Sevgiyi merhamet etmeyi en gül bir şekilde ondan öğrendik. Çocukların fazla sevilmediği kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir çağda peygamber olarak geldi. O geldikten sonra çocuklara çok büyük değer vermiştir. Bazen çocuklarla çocuk olup onlarla oyun oynamış bazende babalık yapıp bağrına basmıştır. Yetim çocukları gördüğü zaman onlara karşı şefkati dahada artardı. Kendisi de yetim olarak büyümüştür. Yetimlerle ilgili söyle buyurmuştur; Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teala onu mutlaka cennete koyar.(Tirmizî, Birr 14.) Bir başka hadiste çocuklara merhamet ile ilgi Aişe annemiz söyle nakletmiştir;Hz. Aişe (ra) der ki:
“Rasulallah (sav) kızı Fatıma’ yı alnından öperdi. O geldiğinde ayağa kalkardı.” (Age: 544/3)
“Allah Rasulü bir gün torunu Hasan’ı öpünce yanındaki adam:
“Benim on tane çocuğum var, onların birini öpmedim” der. Bunun üzerine Allah Rasulü o adama şöyle der:
“Merhamet etmeyene merhamet edilmez. Allah senin kalbinden merhameti söküp aldıysa ben ne yapayım.” ” (Seçme Hadisler: 169/57) Peygamberimiz çocukların eğitimine de önem vermiştir. Çocukların terbiyesiyle ilgili “Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye bağış yapmış olamaz”.(Tirmizi Birr: 33) buyurmuştur.
Sonuç olarak çocuklara nasıl muamelede bulunmamız gerektiğini onda öğrenmiş oluyoruz. Yine çocuklara en güzel davranış örneklerini ondan öğrendik.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiket: cocuklara peygamber kompozision, peygamber ve çocuk sevgisi hakkında kompozisyon, peygamberimizin çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon, hz muhammedin merhameti ile ilgili kompozisyonlar, hz muhammedin çocuklara sevgisi ile ilgili kompozisyon, hz muhammedin çocuklara olan sevgisi ile ilgili kompozisyon, hz muhammedin çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon, hz muhammedin cocuk sevgisi, hz muhammedi ncocuklarak karsı sevgisi ile ilgili kompazisyon kısa

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top