Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Günlük hayatımızda önemli yeri olan araçları düşününüz. Bunlarda birini seçip bu aracın bulunuşuyla ilgili bilgileri, araştırarak aşağıya yazınız

Günlük hayatımızda önemli yeri olan araçları düşününüz. Bunlarda birini seçip bu aracın bulunuşuyla ilgili bilgileri, araştırarak aşağıya yazınız

Sponsor Bağlantılar

Günlük hayatımızda önemli yeri olan araçları düşününüz. Bunlarda birini seçip bu aracın bulunuşuyla ilgili bilgileri, araştırarak aşağıya yazar mısınız?
Günlük hayatımızda önemli yeri olan araçlar;
İlk Bilgisayar icadı; Günümüz insanlarının olmazsa olmazları haline gelen bilgisayarlar, ENIAC ismiyle 1936’da Konrad Zuse tarafından bulundu. Programlanabilir, bilgi hesaplama, düzenleme ve değiştirme özelliğe sahip bilgisayarlar birçok gelişmeyi beraberinde getirdi.
1946’da, Amerikalı J. Presper Erchert ve Jn W. Mauchly, yüksek işlem hızına sahip tam elektronik ilk sayısal bilgisayarı geliştirdiler. 17,500 civarında elektron tüpü, 1,500 röle, 70,000 direnç ve 10,000 kondansatörden oluşmuş 30 ton ağırlığındaki bu dev makine, on haneli 5,000 sayıyı bir saniye içinde toplayabiliyordu.

İlk Buzdolabı; 1877 yılında Karl Linde tarafından bulundu. Yiyeceklerin bozulmadan saklana bilmesi için bir araca ihtiyaç vardı. Yiyeceklerin soğuk bir ortamda saklanması Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Karl Linde’nin cihazı arkasına freon gazı yerine metil ether adındaki son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden Karl Linde’nin yaptığı buz dolapları fazla tutulmadı. İlk Freon gazını kullanarak buzdolabı, Balzer Von Platen ile Carl Munters birlikte tasarladılar.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Celali isyanlarının bastırılmasına rağmen yeniden çıkmasının nedeni Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top