Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Müslümanlar Neye İman Ediyor?

Müslümanlar Neye İman Ediyor?

Sponsor Bağlantılar

Müslümanlar Neye İman Ediyor?

“İSLAM’A GİRİŞ SERÜVENİ NASIL BAŞLADI?” 

Müslümanlar Neye İman Ediyor?

Eski papaz Brezilya’yı aydınlatıyor
Müslüman olarak İsmail ismini alan Eski Papaz Komis Duı Santos gece gündüz demeden İslam’ın yayılması için çalışıyor.

Eski papaz Brezilya’yı aydınlatıyor

12/06/2009

O artık bir İslam davetçisi

22 yıl papazlık yaptıktan sonra Müslüman olan Hacı İsmail Santos’un davet çalışmaları sonucu şu ana kadar 250’den fazla Brezilyalı Kelime-i Şehadet getirerek İslam’a girdi.

ADEM ÖZKÖSE – SÜTUN HABER

Bir zamanlar Brezilya’nın en ünlü papazı olan Hacı İsmail Santos Müslüman olduktan sonra kendini İslam Davetine adadı. Kurduğu internet sitesi ve İslam hakkında yazdığı kitaplarla Brezilya Halkı’nı İslam’la tanıştıran Hacı İsmail Santos Sütun Haber’e verdiği özel beyanatta; “ Beni en çok mutlu eden olay yeni bir kişinin daha Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olması. İslam özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından Latin Amerika’da büyük bir ilgi görmeye başladı. Her gün en az 10 Brezilyalı İslam’a giriyor. Arjantin, Meksika hatta Küba’da bile İslam aynı hızla yayılıyor. Fakat İslam Dünyası şu an ne yazık ki uyuyor. Yeryüzünün gece gündüz çalışan İslam Davetçilerine ihtiyacı var. Fakat bu uyku yakında son bulacak. Çünkü hadisler bize bu müjdeyi veriyor. Müslümanlar olarak yapmamız gereken daha çok iş var; İslam davetini yeryüzünün her yerine ulaştırmalıyız. Özellikle gençleri İslam Davetçisi olmaya çağırıyorum” dedi.

HIRİSTİYAN DÜNYASININ SAYILI PAPAZLARINDANDI

Hacı İsmail Santos’un bir başka özelliği de dünyadaki üç Kitab-ı Mukaddes hafızından biri olması. Kur-an yüz binlerce Müslüman tarafından rahatça ezberlenirken, Kitab-ı Mukaddes’i ezberlemek oldukça zor. Bu nedenle Kitab-ı Mukaddes’i ezberleyenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Müslüman olduktan sonra beş de kitap kaleme alan Hacı İsmail Santos’un kitaplarının isimleri ise şunlar: “Nasıl ve niçin Müslüman oldum? Hristiyanları İslam’a nasıl davet edelim? Müslümanlar neye iman ediyor? Müslümanların Akaidi nedir?” Hacı İsmail Santos ayrıca İslam’a girip davet çalışmalarına başladıktan sonra kilise tarafından defalarca ölümle tehdit edilmiş. Fakat o bu tehditlere aldırmayarak, yaşamının sonuna kadar İslam’ın yayılması için yaptığı çalışmaları sürdüreceğini söylüyor. Şu an Suriye’nin başkenti Şam’da Arapça eğitimi gören Hacı İsmail Santos, ayrıca Müslüman olan Brezilyalı Gençlerin bir kısmını Şam’a davet ederek, onların eğitim görmelerini sağlıyor. İslami ilimlerin çeşitli alanlarında eğitim gören bu gençler daha sonra Brezilya’ya dönerek insanlara İslam’ı anlatmaya başlıyorlar.

“İSLAM’A GİRİŞ SERÜVENİ NASIL BAŞLADI?”

Hacı İsmail Santos’un İslam’a giriş hikayesi 1997 yılında Brezilya’nın Başkenti San Paulo’da ki Medde Kilisesi’nde yöneticilik yaparken başlar. Bu ilginç hikayeyi Hacı İsmail Santos’un kendi anlatımından sizlere sunuyoruz: “ Bir papaz arkadaşım ziyaretime gelerek, benden kızıyla ilgili yardım istedi. Papaz arkadaşımın kızı Hristiyanlığı terk etmiş ve Müslümanların toplantılarına gidiyormus. Arkadaşım bu durumdan çok rahatsızdı. Benden kızıyla konuşup onu ikna etmemi ve kızını İslam’dan uzaklaştırmamı istedi.Ben de arkadaşımın isteğini kabul edip, kızı kiliseye davet ettim. Arkadaşımın kızı bir kaç gün sonra ziyaretime geldi. Onunla İslam hakkında tartışmaya başladık. Kızcağızın İslam hakkında pek fazla bilgisi yoktu. Fakat yeni iman etmesine rağmen çok sağlam bir imana sahipti. Arkadaşımın kızını ikna edemedim. Fakat o beni, Müslümanların toplandığı mekanı ziyaret etmeye ikna etti. Amacım İslam’la ilgili daha fazla bilgi edinip, bu sayede arkadaşımın kızını ikna etmekti. İki gün sonra San Paulo’daki Latin Amerika İslam Davet Merkezi’ni ziyarete gittim.

“İSLAM’IN TEVHİD ANLAYIŞI’NDAN ETKİLENDİM”

Tanınan biri olduğum için merkezdeki Müslümanlar beni görünce şaşırdılar. İlk olarak Lübnan’lı Ahmet Ali Sayfi isminde bir davetçi tarafından karşılandım. O beni merkezin mescidine götürdü. Mescidde Bilal isminde bir Brezilyalı ile tanıştım. Bilal daha önce ateistmiş. Müslüman olduktan sonra bütün hayatı değişmiş. Yüzünde etkili bir huzur ve sukünet vardı. Bilal’den bana İslam’ı anlatmasını istedim. 4 saat hiç konuşmadan Bilal’i dinledim. Anlattıklarından o kadar etkilenmiştim ki, konuşamıyordum. İçimde büyük bir ağlama isteği oluştu. Bilal bana önce Tevhid’i anlattı. Daha sonra İslam’ın ve Kur-an’ın emirlerinden bahsetti. Özellikle İslam’ın Tevhid anlayışı beni çok etkiledi. Uzun yıllar teloji eğitimi aldığım için,Tevhid’e dair emirler taşıyan her türlü görüşü rahatlıkla tesbit edebiliyordum. Bilal bana daha sonra “Kur’an, İncil ve ilimler” isimli bir kitap hediye etti. 3 gün gece gündüz bu kitabı okudum. O kadar etkilenmiştim ki…Kitabı bitirdikten sonra İslam’ın Allah’ın dini olduğuna bütün kalbimle inandım ve Müslüman olmaya karar verdim”

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Timurtas Hoca - Bu nasil Moda kardesim (Hikmetli) Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top