Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Mies van der Rohe Kimdir ve Eserleri ?

Mies van der Rohe Kimdir ve Eserleri ?

Sponsor Bağlantılar

 

Mies van der Rohe Kimdir ? Mies van der Rohe ne İnnesidir ?
Google, Alman tasarımcı ve mimar Mies van der Rohe için özel bir Doodle tasarladı. 126. doğum gününde bu ünlü mimarı ve eserlerini sizler için araştırdık.

Tam adı Ludwing Mies van der Rohe olan ünlü mimar 1886 yılında Almanya’nın Aachen şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğunda taş ustası olan babası ile duvarcılık atölyelerinde çalıştı. 1913 yılında Berlin‘e taşındığı ve burada kendi mimarlık bürosunu açtı.

Ludwing Mies van der Rohe
Ludwing Mies van der Rohe

Almanya’da Nazi döneminin başlamasıyla baskılara maruz kalan Mies van der Rohe, 1938 yılında ABD’ye göç etti. Yeni eserlerini burada üretmeyi sürdüren mimar, 1969 yılındahayatını kaybetti.

Eserlerinde sadeliğe vurgu yapan Mies van der Rohe, ‘less is more’ yani ‘az çoktur‘ fikrini ortaya atmıştır. Modernizmin babası olarak da kabul edilen Rohe, dünya çapında tanınan Alman mimarlardan biridir.

Gökdelen inşa etmeyi çok isteyen mimarın en önemli eserleri Barselona (ya da ALman) Pavyonu, Fransworth Evi, Twin Towers, Federal Centre gibi örnek yapılara imza atmıştır. En minimalist yapısı Farnsworth evidir.

Puro sevgisi ile de bilinen Rohe’nun en ünlü sözlerinden biri de ‘Tanrı detayda gizlidir‘ olmuştur. Moden mimarlığın babası olarak kabul edilen Rohe’u unutmayan Google, ona özel bir logo (Doodle) tasarladı.

Eserleri:

Mies van der Rohe  Eserleri ?

Mies van der Rohe Eserleri ?

 

Mies van der Rohe  Eserleri ?
Mimarın en önemli eserlerinden biri olan ve Alman Pavyonu olarak da bilinen Barcelona Pavyonu
Mies van der Rohe  Eserleri ?
ABD’de inşa ettiği Fransworth Evi

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Zehirli.org Güvenilir bir site mi? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiket: mies van der rohe eserleri, mies van der rohe alman pavyonu, van der rohe eserleri

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top